REKLAM REKLAM

İran’ın Türkiye Ziyareti Son Dakika Ertelendi

İran’ın Türkiye Ziyareti Son Dakika Ertelendi

İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Cihangiri, yarın Ankara’ya yapacağı üst düzey ziyareti ertelediğini açıkladı. Ziyaretin ileri bir tarihte gerçekleşeceği duyuruldu. Cihangiri, Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmek üzere Ankara’ya gelecekti.

Daha önce Kasım ayında gerçekleşmesi planlanan ziyaret böylelikle ikinci kez ertelenmiş oldu. Cihangiri’nin bu ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşmesi bekleniyordu.

Özellikle Orta Doğu’da meydana gelen olaylar hakkında ikili diyalog oluşturulması beklenirken ortaya çıkan bu ikinci ertelemenin nihai gerekçesi henüz açıklanmadı. Suriye’deki iş savaş ortamının ve Halep’te sıkışan sivil halkın kurtarılması konusunda Türkiye – Rusya ile ortak mutabakata varmış ve bugün yenilenen ateşkes ile İran’da dahil olmak üzere sivil vatandaşların ateş hattından uzaklaştırılmasına karar verilmişti. Kısa bir süre önce ateşkes ortaya çıkmış ancak yine fazla uzun sürmemişti.

Tekrar başlayan çatışmalar sonunca Halep’teki sivil vatandaşların direkt olarak savaş ortasında kalması ile birlikte uluslar arası sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere pek çok ülke bu duruma tepki göstermiş; Suriye’de bulunan bütün sivillerin korunması gerektiği dile getirilmiştir. Özellikle Türkiye bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini ve derhal yeniden ateşkesin sağlanmasını dünya kamuoyuna duyurmuştu.

Bölgede sağlanması hedeflenen barış ortamında etkisi olan İran hükümetinin bu konuda Türkiye ile ortak mutabakata varması ve siviller hakkında gereken özeni göstermesi bekleniyor. Bu konuda ülke yöneticilerinin de gerekli çabayı sergilemesi önem arz etmeye devam ediyor.

126 defa okundu kategorisinde, 18 Ara 2016 - 13:57 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz