REKLAM REKLAM

Ban-ki Moon Son Konuşmasında Günah Çıkardı

Ban-ki Moon Son Konuşmasında Günah Çıkardı

Ban-ki Moon BM Genel Sekreteri sıfatı ile giderayak yaptığı itiraf ile şaşırttı. Son konuşmasında BM’nin Suriyelileri yalnız bıraktığını, bu konuda üzerine düşeni yerine getirmediğini dile getirdi. Halep “cehennem” ile eş anlamlı bir hal aldı diyerek sözlerine devam etti.

BM’nin Suriye, Filistin, Ebola gibi bütün dünyanın odaklandığı sorunlara el atmadığını, yeteri kadar ilgi göstermediğini ve bu konuda üzerine düşeni yapmadığını dile getirdi.

Orta doğuda güvenin yeniden inşasında BM’nin önemli bir yeri olduğunu altını çizdi:

Bugün dünyada ve Orta Doğu’da çokça ihtiyaç olan güveni inşa edebilmeli ve bunun sağlanmasına destek olmalıyız. Bu çalışma şimdi hemen başlamalı, sonrası çok geç olur. Liderliğiniz için teşekkür ederim.” Diyerek sözlerine devam etti.

İsrail’in onay verdiği yasa için uyarılarda bulundu!

“İsrail parlementosu’nun onayından henüz geçen yasada Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin meşrulaştırılması söz konusuydu. “ Bu karar açık bir şekilde uluslar arası hukuka aykırı ve ihlal söz konusudur. Bölgede eğer ki barış isteniyor ise bu kararın yeninden gözden geçirilmesi gerekmektedir.” Dedi.

“Ban bırakıyor”

BM’nin 8. Genel Sekreteri Ban; bu yılsonunda 5’er yıllık iki dönemden oluşan görev süresi sona eriyor ve görevini teslim ediyor. Yıl sonunda ise BM’nin yeni genel sekreterli görevine atama yapması bekleniyor. Bu süreçte ise şimdiden kulislerde aday isimler dolaşmaya başladı.

Etiketler:
111 defa okundu kategorisinde, 17 Ara 2016 - 21:23 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz